76-IMD16-250L.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 76-IMD16-250L.
| Imagem |
| Packaging | Bag | Bag | Bag | Bag | Bag |
| Series | NEMA | NEMA | NEMA | NEMA | NEMA |
| RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS |
| Color | Blue | Blue | Blue | Blue | Blue |
| Gender | Male | Male | Male | Male | Male |
| Features | - | - | - | - | - |
| Tab Width | 0.250" (6.35mm) | 0.250" (6.35mm) | 0.250" (6.35mm) | 0.250" (6.35mm) | 0.250" (6.35mm) |
| Tab Length | 0.307" (7.80mm) | 0.307" (7.80mm) | 0.307" (7.80mm) | 0.307" (7.80mm) | 0.307" (7.80mm) |
| Wire Gauge | 14-16 AWG | 14-16 AWG | 14-16 AWG | 14-16 AWG | 14-16 AWG |
| Part Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Termination | Crimp | Crimp | Crimp | Crimp | Crimp |
| Tab Thickness | 0.032" (0.81mm) | 0.032" (0.81mm) | 0.032" (0.81mm) | 0.032" (0.81mm) | 0.032" (0.81mm) |
| Terminal Type | Standard | Standard | Standard | Standard | Standard |
| Contact Finish | Electro-Tin | Electro-Tin | Electro-Tin | Electro-Tin | Electro-Tin |
| Contact Material | Brass | Brass | Brass | Brass | Brass |
| Length - Overall | 0.835" (21.21mm) | 0.835" (21.21mm) | 0.835" (21.21mm) | 0.835" (21.21mm) | 0.835" (21.21mm) |