FCPF16N60NT.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FCPF16N60NT.
| Imagem |
| Número da peça | FCH76N60N | FCPF16N60NT | FCD9N60NTM | FCA76N60N | FCP36N60N |
| Fabricante | onsemi | onsemi | onsemi | onsemi | onsemi |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | SupreMOS™ | SupreMOS™ | SupreMOS™ | SupreMOS™ | SupreMOS™ |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| FETType | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel |
| DraintoSourceVoltage(Vdss) | 600 V | 600 V | 600 V | 600 V | 600 V |
| Current-ContinuousDrain(Id)@25°C | 16A (Tc) | 16A (Tc) | 16A (Tc) | 16A (Tc) | 16A (Tc) |
| DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) | 10V | 10V | 10V | 10V | 10V |
| RdsOn(Max)@IdVgs | 199mOhm @ 8A, 10V | 199mOhm @ 8A, 10V | 199mOhm @ 8A, 10V | 199mOhm @ 8A, 10V | 199mOhm @ 8A, 10V |
| Vgs(th)(Max)@Id | 4V @ 250µA | 4V @ 250µA | 4V @ 250µA | 4V @ 250µA | 4V @ 250µA |
| GateCharge(Qg)(Max)@Vgs | 52.3 nC @ 10 V | 52.3 nC @ 10 V | 52.3 nC @ 10 V | 52.3 nC @ 10 V | 52.3 nC @ 10 V |
| Vgs(Max) | ±30V | ±30V | ±30V | ±30V | ±30V |
| InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds | 2170 pF @ 100 V | 2170 pF @ 100 V | 2170 pF @ 100 V | 2170 pF @ 100 V | 2170 pF @ 100 V |
| FETFeature | - | - | - | - | - |
| PowerDissipation(Max) | 35.7W (Tc) | 35.7W (Tc) | 35.7W (Tc) | 35.7W (Tc) | 35.7W (Tc) |