IPB160N08S403ATMA1.pdf
| Imagem |
| ProductStatus | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| FETType | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel |
| DraintoSourceVoltage(Vdss) | 80 V | 80 V | 80 V | 80 V | 80 V |
| Current-ContinuousDrain(Id)@25°C | 160A (Tc) | 160A (Tc) | 160A (Tc) | 160A (Tc) | 160A (Tc) |
| DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) | 10V | 10V | 10V | 10V | 10V |
| RdsOn(Max)@IdVgs | 3.2mOhm @ 100A, 10V | 3.2mOhm @ 100A, 10V | 3.2mOhm @ 100A, 10V | 3.2mOhm @ 100A, 10V | 3.2mOhm @ 100A, 10V |
| Vgs(th)(Max)@Id | 4V @ 150µA | 4V @ 150µA | 4V @ 150µA | 4V @ 150µA | 4V @ 150µA |
| GateCharge(Qg)(Max)@Vgs | 112 nC @ 10 V | 112 nC @ 10 V | 112 nC @ 10 V | 112 nC @ 10 V | 112 nC @ 10 V |
| Vgs(Max) | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V |
| InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds | 7750 pF @ 25 V | 7750 pF @ 25 V | 7750 pF @ 25 V | 7750 pF @ 25 V | 7750 pF @ 25 V |
| FETFeature | - | - | - | - | - |
| PowerDissipation(Max) | 208W (Tc) | 208W (Tc) | 208W (Tc) | 208W (Tc) | 208W (Tc) |