IPD16CNE8N G.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IPD16CNE8N G.
| Imagem |
| Series | OptiMOS™ | OptiMOS™ | OptiMOS™ | OptiMOS™ | OptiMOS™ |
| ProductStatus | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| FETType | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel |
| DraintoSourceVoltage(Vdss) | 85 V | 85 V | 85 V | 85 V | 85 V |
| Current-ContinuousDrain(Id)@25°C | 53A (Tc) | 53A (Tc) | 53A (Tc) | 53A (Tc) | 53A (Tc) |
| DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) | 10V | 10V | 10V | 10V | 10V |
| RdsOn(Max)@IdVgs | 16mOhm @ 53A, 10V | 16mOhm @ 53A, 10V | 16mOhm @ 53A, 10V | 16mOhm @ 53A, 10V | 16mOhm @ 53A, 10V |
| Vgs(th)(Max)@Id | 4V @ 61µA | 4V @ 61µA | 4V @ 61µA | 4V @ 61µA | 4V @ 61µA |
| GateCharge(Qg)(Max)@Vgs | 48 nC @ 10 V | 48 nC @ 10 V | 48 nC @ 10 V | 48 nC @ 10 V | 48 nC @ 10 V |
| Vgs(Max) | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V |
| InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds | 3230 pF @ 40 V | 3230 pF @ 40 V | 3230 pF @ 40 V | 3230 pF @ 40 V | 3230 pF @ 40 V |
| FETFeature | - | - | - | - | - |
| PowerDissipation(Max) | 100W (Tc) | 100W (Tc) | 100W (Tc) | 100W (Tc) | 100W (Tc) |