IXFT16N90Q.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXFT16N90Q.
| Imagem |
| Fabricante | IXYS | IXYS | IXYS | IXYS | IXYS |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Series | HiPerFET™ | HiPerFET™ | HiPerFET™ | HiPerFET™ | HiPerFET™ |
| ProductStatus | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| FETType | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel |
| DraintoSourceVoltage(Vdss) | 900 V | 900 V | 900 V | 900 V | 900 V |
| Current-ContinuousDrain(Id)@25°C | 16A (Tc) | 16A (Tc) | 16A (Tc) | 16A (Tc) | 16A (Tc) |
| DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) | 10V | 10V | 10V | 10V | 10V |
| RdsOn(Max)@IdVgs | 650mOhm @ 8A, 10V | 650mOhm @ 8A, 10V | 650mOhm @ 8A, 10V | 650mOhm @ 8A, 10V | 650mOhm @ 8A, 10V |
| Vgs(th)(Max)@Id | 5V @ 4mA | 5V @ 4mA | 5V @ 4mA | 5V @ 4mA | 5V @ 4mA |
| GateCharge(Qg)(Max)@Vgs | 170 nC @ 10 V | 170 nC @ 10 V | 170 nC @ 10 V | 170 nC @ 10 V | 170 nC @ 10 V |
| Vgs(Max) | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V |
| InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds | 4000 pF @ 25 V | 4000 pF @ 25 V | 4000 pF @ 25 V | 4000 pF @ 25 V | 4000 pF @ 25 V |
| FETFeature | - | - | - | - | - |
| PowerDissipation(Max) | 360W (Tc) | 360W (Tc) | 360W (Tc) | 360W (Tc) | 360W (Tc) |