IPB80P04P4L06ATMA2.pdf
| Imagem |
| Series | OptiMOS®-P2 | OptiMOS®-P2 | OptiMOS®-P2 | OptiMOS®-P2 | OptiMOS®-P2 |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| FETType | P-Channel | P-Channel | P-Channel | P-Channel | P-Channel |
| DraintoSourceVoltage(Vdss) | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V |
| Current-ContinuousDrain(Id)@25°C | 80A (Tc) | 80A (Tc) | 80A (Tc) | 80A (Tc) | 80A (Tc) |
| DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) | 4.5V, 10V | 4.5V, 10V | 4.5V, 10V | 4.5V, 10V | 4.5V, 10V |
| RdsOn(Max)@IdVgs | 6.7mOhm @ 80A, 10V | 6.7mOhm @ 80A, 10V | 6.7mOhm @ 80A, 10V | 6.7mOhm @ 80A, 10V | 6.7mOhm @ 80A, 10V |
| Vgs(th)(Max)@Id | 2.2V @ 150µA | 2.2V @ 150µA | 2.2V @ 150µA | 2.2V @ 150µA | 2.2V @ 150µA |
| GateCharge(Qg)(Max)@Vgs | 104 nC @ 10 V | 104 nC @ 10 V | 104 nC @ 10 V | 104 nC @ 10 V | 104 nC @ 10 V |
| Vgs(Max) | +5V, -16V | +5V, -16V | +5V, -16V | +5V, -16V | +5V, -16V |
| InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds | 6580 pF @ 25 V | 6580 pF @ 25 V | 6580 pF @ 25 V | 6580 pF @ 25 V | 6580 pF @ 25 V |
| FETFeature | - | - | - | - | - |
| PowerDissipation(Max) | 88W (Tc) | 88W (Tc) | 88W (Tc) | 88W (Tc) | 88W (Tc) |